Діловий Вісник - журнал ТПП України 0 «ДІЛОВИЙ ВІСНИК» № 10(197), 2010
00
0
0

ЖИТТЯ, ПРИСВЯЧЕНЕ БОРОТЬБІ ЗА СПРАВЕДЛИВІСТЬ

Винесена у заголовок фраза належить почесному президенту Міжнародного арбітражного суду при ТПП України, академіку Ігорю Гавриловичу Побірченку, який навів її у своїй книзі «Воспоминания. Документы. Размышления».

Не кожному доля дарує таке багате життя. З 1 листопада 1941 р. по 9 травня 1945 р. боровся з фашистськими загарбниками під час Великої Вітчизняної війни на Південному, Північно-Кавказькому та I Українському фронтах. Про його доблесть і хоробрість свідчать бойові нагороди: два ордени Богдана Хмельницького, орден Вітчизняної війни II ступеня, Іменна вогнепальна зброя, 28 медалей, серед яких: радянські «За відвагу», дві – «За бойові заслуги», «За оборону Кавказу», «За звільнення Варшави», «За звільнення Праги», «За взяття Берліна», американська – «За героїзм», чехословацька – «За хоробрість» та інші.

Після демобілізації з армії І. Г. Побірченко навчався в Київській юридичній школі, 16 років перебував на відповідальній і керівній роботах в органах державного контролю, юстиції і державного арбітражу. У 1953 р. екстерном закінчив юридичний факультет Київського державного університету ім. Т. Шевченка. Через 11 років захистив кандидатську дисертацію, а в 1971 р. – докторську. 28 років життя віддано столичному університету, де створив першу у колишньому Радянському Союзі кафедру господарського права, яку очолював 16 років, написав перші в Україні підручники з господарського права й арбітражного процесу, заснував новий напрямок у юридичній науці – «Господарська юрисдикція». Має понад 240 наукових праць, у тому числі 12 монографій. Окремі з них видано іноземними мовами в Австрії, Болгарії, Великій Британії, Нідерландах, Росії, Сербії, Словаччині, Фінляндії, Франції, Чехії, Швейцарії.

Ігор Гаврилович Побірченко підготував цілу плеяду науковців. Серед його учнів 10 докторів і кандидатів юридичних наук, у тому числі науковці з В’єтнаму, Німеччини та Чехії. У 1990 р. йому присвоєно почесне звання Заслужений діяч науки і техніки України, а через три роки його обирають академіком Національної академії правових наук України.

За вагомий внесок у справу будівництва незалежної України відомий правознавець нагороджений орденами Ярослава Мудрого V і IV ступенів, Народного посольства і ТПП України – «За високий професіоналізм» і «Суспільне визнання», почесними грамотами Верховної Ради і двома – Кабінету Міністрів України, має почесні відзнаки Президента України, Конституційного суду України, Верховного суду, Вищого господарського суду України, Міністерства юстиції, Міністерства оборони, Міністерства внутрішніх справ, Міністерства економіки, Союзу юристів України й інші нагороди.

У серпні 1992 р. Президія ТПП України призначила І. Г. Побірченка головою Міжнародного комерційного арбітражного суду, а через два роки – і головою Морської арбітражної комісії, які під його керівництвом стали інституціями зі світовим визнанням. У 2005 р. у номінації «Співдружність Незалежних Держав» у Росії І. Г. Побірченка визнано лауреатом вищої юридичної премії «Феміда». Як міжнародного арбітра вищої кваліфікації його введено до складу міжнародних арбітражних судів 16 країн. Як іноземний арбітр неодноразово розглядав справи у міжнародних арбітражних судах Австрії, Білорусі, Російської Федерації, Сербії, Словаччини, Швеції, де спромігся вирішити майже всі зовнішньоекономічні спори на користь України, захистивши її інтереси на мільярди доларів США.

Під час святкування 65-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні у рубриці «Життя триває» на першому каналі Українського телебачення ветеран І. Г. Побірченко розповів про свої бойові та трудові подвиги протягом 70 календарних років і порадив прийдешньому поколінню дарувати людям творче натхнення, виявляти оптимізм і бажання працювати в ім’я справедливості.

На жаль, настав час, коли роки війни, напруженої праці позначаються на здоров’ї, яке вже не витримує великих навантажень. Відчуваючи необхідність дати дорогу молодим, Ігор Гаврилович Побірченко у серпні поточного року попросив звільнити його з посади голови МКАСу.

Зважаючи на величезний практичний досвід ветерана, його заслуги перед Україною, Президія ТПП України прийняла рішення заснувати як символ визнання заслуг і висловлення вдячності особі, яка своєю діяльністю сприяла становленню і постійному зростанню престижу МКАСу і МАКу, присвоїти І. Г. Побірченку титул «Почесний президент Міжнародного арбітражного суду при ТПП України», залишивши його у складі цього суду довічно.